+90 (533) 030 45 43 info@asyaofis.com Ümraniye / ISTANBUL

cPanel Veritabanı Oluşturma

Web siteniz için veritabanı nasıl oluşturmanız gerektiğini bu makalemizde anlatıyoruz. Öncelikle cPanel’e giriş yapıyoruz ve ardından MySQL® Veritabanı Sihirbazı aracına tıklıyoruz.

Açılan sayfada oluşturmak istediğimiz vertabanı adını yazıyoruz. Bu alan maksimum 54 karakter yazılabilmektedir. Örneğin, asyaofis_db adında bir veritabanı adı oluşturduk daha sonra Bir sonraki adım  alanına tıklıyoruz.

Ardından veritabanı kullanıcı oluşturma sayfası gelecektir. Burada oluşturduğumuz veritabanı için bir kullanıcı hesabı oluşturmamız gerekiyor. Kullanıcı adı ve şifre alanlarını doldurduktan sonra Kullanıcı Oluştur butonuna tıklıyoruz ve kullanıcımızı oluşturuyoruz.

DİKKAT BU ADIM ÖNEMLİ ! Ardından açılan sayfa önemli bir sayfadır. Bu sayfada kullanıcımızı veritabanına bağlayıp yetkilendirme yapacağımız bölümdür. Burada kullanıcımıza TÜM AYRICALIKLAR  alanını işaretleyip Bir sonraki adım‘a tıklıyoruz. Eğer buradaki alanları işaretlemezseniz veritabanına bağlantı sağlayamazsınız. İlgili alanları işaretledikten sonra ilerleyiyoruz.

Tebrikler! Veritabanı ve kullanıcı hesabını 4 Adımda oluşturduk. Artık bu bilgiler ile yazılımınız MySQL serverina bağlanabilirsiniz. Bazı hosting firmaları MySQL sunucu adını değiştirmektedir, bunun için firmanızdan bilgi alabilirsiniz. Ama genelde “localhost” olarak tanımlıdır. Eğer bu bilgiler ile bağlantı sağlayamazsanız hosting firmanızdan bilgi alınız.